Rendezgettem a receptfüzetemet, és azon gondolkodtam, hogy mit lehet készíteni ilyen nagy melegben. De félretéve most a meleget, egy-két könnyen elkészíthető (és olcsó) receptemet most megosztom.
Itt a nyár, cukkini, sárgabarack, meggy kapható, tehát ezekben a receptekben ezek az alapanyagok a főszereplők.
Nagyon kedvelt eledel nálunk a cukkini, íme egy finom változata kezdő háziasszonyoknak is:
Cukkini tócsni
Hozzávalók:
- 1 kg lereszelt cukkini
- 3 tojás
- 1 teáskanál bors
- só ízlés szerint
- 3 evőkanál liszt
- 2 dl olaj (én Frolio olívaolajat használok)
A lereszelt cukkiniba beleütjük a tojást, megsózzuk, borsozzuk, beletesszük a lisztet, jól összekeverjük és azonnal sütjük. Forró olajba kanállal beleszaggatjuk, kissé megnyomkodjuk és mindkét oldalát pirosra sütjük. Önmagában is fogyasztható, vagy sült újkrumplival, de főzelék mellé feltétnek is finom. Ja, és nem kell előre a lereszelt cukkinit besózni, mert akkor levet ereszt! Az elkészítési ideje kb. 30 perc, ez a mennyiség 4 fő részére elegendő.
Édesanyám "szögedi lány", tőle tanultam ezt a receptet, hiszen a tarhonya jellegzetes alföldi étel (gyengébbek kedvéért: nem terem, hanem gyúrják!):
Alföldi rakott tarhonya
Hozzávalók:
- 25 dkg tarhonya (csak a nagyszemű, házi tarhonya a finom, én nem kultiválom az aprószeműt)
- 3 db paprika
- 3 db paradicsom
- 2 db vöröshagyma
- 6 db tojás
- 25 dkg pulykakolbász
- 2 dl tejföl
- 1 teáskanál pirospaprika (szegedi édesnemes)
- 5 evőkanál olaj
- só ízlés szerint
- 5 dl víz
A tarhonyát kevés olajon megpirítjuk (akkor is megpirítjuk, ha köretnek készítjük), sózzuk, felengedjük annyi forró vízzel, amennyi ellepi. Fedő alatt addig pároljuk, míg az összes leve elfő. A tojásokat megfőzzük, felkarikázzuk a pulykakolbásszal együtt. A vöröshagymát, a paprikákat és a paradicsomokat cikkekre vágjuk, olajon megsütjük, meghintjük a pirospaprikával, és ízlés szerint sózzuk. A végén belekeverjük a tejfölt. Olajjal kikent közepes tepsibe a tarhonya felét beterítjük, ráöntjük a tejfölös lecsót, rá a kolbászt és a tojáskarikákat, befedjük a maradék tarhonyával és a tetejét meglocsoljuk a tejfölös lével. Előmelegített sütőben készre sütjük. Az elkészítési ideje kb. 70 perc, a mennyiség 4 személynek elegendő.
És akkor itt a meggy-szezon, süssünk meggyes süteményt is!
Meggyes tejes pite
Hozzávalók:
- 1 liter tej
- 45 dkg liszt
- 5 evőkanál cukor
- 2 csomag vaníliás cukor
- 1 csipet só
- 3 db tojás
- 1 dl olaj
- 3-4 evőkanál zsír
- 1 kg kimagozott meggy
A cukrot és a vaníliás cukrot a tojásokkal és a csipet sóval jól kikeverjük. Beletesszük a tej felét és a lisztet, csomómentesre kikeverjük és hozzáöntjük a maradék tejet. Jól összedolgozzuk és beleöntjük az olajat is. A masszát zsírral kikent nagyméretű tepsibe öntjük és a meggyet rászórjuk a tetejére. A legvégén a tetejét meglocsoljuk 2-3 evőkanál kihűlt, olvasztott zsírral. 180 fokos, előmelegített sütőben kb. 50-60 percig sütjük, amíg szép piros lesz. Forrón szeleteljük és porcukorral megszórva tálaljuk. Jó tippek: ha lazítani akarunk a tésztán, akkor egy pici szódát tehetünk bele (úgy, mint a palacsintánál). A sütés másnapján is finom ropogós!
Itt a sárgabarack - a meggy mellett -, és lehet befőzni:
Sárgabarack lekvár
Hozzávalók:
- 2 kg sárgabarack
- 1/2 kg cukormentes édesítő
- 25 g zselésítőszer (dzsemfix)
- ízlés szerint citromsav
A befőttes üvegeket ne felejtsük el fertőtleníteni: betehetjük a sütőbe és 100 fokon pár percig melegíthetjük, vagy forrásban lévő vízben kiforrázhatjuk az üvegeket. Ez a biztosítéka annak, hogy nem fog megromlani a lekvárunk.
A barackokat forrásban lévő vízbe dobom kb. 1 percre, majd szűrőbe szedem, megtisztítom a héjától, a magoktól és az esetleges barna foltoktól. Egy lábasba teszem, botmixerrel pépesítem, majd megszórom a zselésítővel. Gyors lángon állandó kevergetéssel felforralom, hozzáadom az édesítőszert, ismét felforralom és még 1-2 percig főzöm. A felforrt lekvárt a fertőtlenített üvegekbe kanalazom, rögtön le is zárom és száraz dunsztba teszem.
Mit jelent a száraz dunszt? A lakás legmelegebb részén leteszek egy takarót, arra újságpapírt, ide rakom a még tűzforró üvegeket. A tetejükre ismét újságpapírt teszek és ráhajtom a takaró másik felét, végül vastagon beterítem párnákkal. Egészen kihűlésig érdemes otthagyni az üvegeket. Ha ezt nem lehet kivitelezni, akkor minimum 6-8 órát legyenek "dunsztolva".
Remélem, "gondos" háziasszonyként semmit nem hagytam ki a receptekből, hogy mindenkinek sikerüljön.
Jó étvágyat kívánok!
Szerző: Radányi Gerendai Ilona
Forrás: Kendő Ereje